loggg
دسته بندی ها
سبد خرید خالیست

ترمیم عکس های قدیمی

یادگیری نحوه بازیابی عکس های قدیمی یک مهارت عالی و دلنشین برای خانواده است .عکس‌های خانوادگی قدیمی می‌تواند به زنده کردن تاریخچه‌های خانوادگی ما کمک کند. اما اگر از روش‌های بایگانی برای ذخیره‌سازی عکس‌های قدیمی خود استفاده نکنید، احتمالاً طی چندین دهه ذخیره‌سازی کمتر از ایده‌آل به درجات مختلفی آسیب دیده‌اند.

خبر خوب این است که در حال حاضر تعداد زیادی اپلیکیشن و وب‌سایت گوشی‌های هوشمند با استفاده از هوش مصنوعی وجود دارد که عکس‌ها را به صورت خودکار و در برخی موارد به صورت رایگان برای شما بازیابی می‌کنند. و اگر کاربر فتوشاپ هستید، پس از دیجیتالی کردن عکس‌های خود می‌توانید تنها در پنج مرحله آسان به نتایج حرفه‌ای برسید.

 

چگونه می توان عکس های قدیمی را به صورت آنلاین رایگان بازیابی کرد؟

چگونه عکس های قدیمی را قبل از بازیابی دیجیتالی می کنید؟ سه روش اصلی وجود دارد و همه آنها فوق العاده خوب عمل می کنند. ساده ترین کار این است که با استفاده از گوشی هوشمند خود با استفاده از برنامه ای مانند Google Photoscan از عکس قدیمی عکس بگیرید. یا اگر نسخه بزرگ‌تر و با کیفیت‌تری می‌خواهید، می‌توانید از دوربین بدون آینه یا DSLR استفاده کنید. یک لنز کیت به خوبی کار می کند، اما اگر لنز ماکرو داشته باشید این کار حتی بهتر خواهد بود.

راه نهایی برای دیجیتالی کردن عکس‌های قدیمی استفاده از یک اسکنر تخت است، اما از آنجایی که این عکس‌ها مانند گذشته محبوب نیستند، بسیاری از مردم دیگر به آن‌ها دسترسی ندارند. هنگامی که عکس های خود را دیجیتالی کردید، وقت آن است که آنها را با استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی رایگان یا با رویکرد دستی تر در Adobe Photoshop بازیابی کنید. در اینجا بهترین گزینه‌ها برای هر دو مسیر وجود دارد، بنابراین می‌توانید عکس‌های خود را برای نمایش در لپ‌تاپ، تلویزیون یا بهترین قاب‌های عکس دیجیتال آماده کنید.

چگونه می توان عکس های قدیمی را به صورت آنلاین رایگان بازیابی کرد؟

VanceAI  یک وب سایت ویرایش عکس مبتنی بر هوش مصنوعی است که در آن می توانید از طیف گسترده ای از وظایف ویرایش از جمله وضوح تصویر، کاهش نویز، روتوش پرتره، بازیابی عکس و موارد دیگر بهره ببرید.

در نسخه رایگان آن محدودیت هایی وجود دارد. هر کار ویرایش به 0.2 اعتبار نیاز دارد، در حالی که دانلود یک تصویر به یک اعتبار نیاز دارد، با سه اعتبار رایگان هر ماه با محدودیت اندازه 1996 پیکسل (16.9 سانتی متر در 300dpi) در لبه بلند فایل خروجی. یک واترمارک کوچک VanceAI نیز به تصویر اضافه شده است.

برای استفاده از فایل‌های خروجی با وضوح بالاتر بدون واترمارک، باید در یک طرح اعتباری مشترک شوید. اینها شامل یک گزینه پرداخت در صورت تمایل است که در آن 100 اعتبار 26.99 دلار هزینه دارد یا یک طرح ماهانه که در آن 100 اعتبار 9.90 دلار هزینه دارد و اعتبارات استفاده نشده تا پنج ماه در حین مشترک شدن باقی می مانند. همچنین یک اشتراک سالانه وجود دارد که در آن 100 اعتبار هزینه 5.94 دلاری را با جابجایی پنج ماهه دارد. بنابراین، در کل بسیار گران است.

با این حال، نتایج ترمیم و بهبود تصویر به طور کلی خوب است، با تمرکز بر بهبود چهره. آن‌ها همانطور که انتظار دارید با عکس‌های آسیب‌دیده کمتر بهترین هستند. با عکس‌های آسیب‌دیده بیشتر، هوش مصنوعی همیشه به خوبی شبیه‌سازی/درمان نمی‌شود و ویژگی‌های مهمی مانند یکی از چشم‌های کودک نوپا در یکی از عکس‌های آزمایش‌شده ممکن است از بین بروند. رنگ آمیزی با هیچ تصویر آزمایش شده کار نمی کند، اما استفاده از وب سایت بسیار آسان است زیرا شما فقط چند گزینه برای بررسی دارید.

چگونه عکس های قدیمی خود را با یک برنامه بازیابی کنید؟

Face Restore یک برنامه بازیابی عکس مبتنی بر هوش مصنوعی (در دسترس برای اندروید و iOS) است که می تواند خراش ها را ترمیم کند و عکس های سیاه و سفید را رنگی کند. و مانند VanceAI، تمرکز روی چهره‌هایی است که هوش مصنوعی چهره‌ها را در تصویر بیشتر از سایر مناطق پردازش می‌کند. سپس می توانید کل تصویر را دانلود کنید یا نمای نزدیک از چهره های شناسایی شده در عکس ها را دانلود کنید. استفاده از بازیابی آسان است و شما در هر مرحله راهنمایی می شوید.

می توانید برای حذف تبلیغات مشترک شوید، در غیر این صورت برنامه می گوید که برای انجام مراحل پردازش باید تبلیغات 5-30 ثانیه ای مشاهده شود. با این حال، در طول آزمایش، هر کار انجام شده مستلزم مشاهده یک تبلیغ 30 ثانیه‌ای بود. این خیلی بد نیست زیرا می توانید به سادگی تلفن خود را زمین بگذارید و در حالی که منتظر هستید کار دیگری انجام دهید. از طرف دیگر، می توانید با 9.99 دلار / 8.99 پوند / 15.49 دلار استرالیا در ماه یا 39.99 دلار / 35.99 پوند / 60.99 دلار استرالیا در سال مشترک شوید. با نسخه رایگان مبتنی بر تبلیغات، تصاویر خروجی به 1280 پیکسل (10.84 سانتی متر در 300dpi) در لبه بلند محدود می شوند.

نتایج با تصاویری که فقط آسیب/خراش جزئی نشان می‌دهند مؤثرتر هستند. ترمیم آسیب برجسته‌تر در برخی موارد می‌تواند منجر به پیکسل‌سازی و شبیه‌سازی ناهماهنگ در این مناطق شود. مانند VanceAI، نتایج به خوبی آنچه می توان در فتوشاپ به دست آورد (نگاه کنید به زیر) خوب نیست، اما استفاده از برنامه بسیار آسان است و برای تصاویر کمتر آسیب دیده و بدون آسیب بسیار موفق است. از سوی دیگر، رنگ‌بندی عالی نیست و نتایج در اینجا می‌تواند کاملاً ناهموار باشد.

با یک اسکن دیجیتال با کیفیت از تصویر قدیمی شروع کنید

روند بازیابی و ترمیم عکس‌های قدیمی با یک اسکن خوب به شیوه‌ی دیجیتال آغاز می‌شود. این روش سریع نیست، به ویژه اگر چندین اسکن را برای تصاویر چاپ شده داشته باشید، اما به دست آوردن بیشترین کیفیت برای تصاویرتان نیاز است، چرا که این اسکن در واقع پایه‌ی مراحل دیگر بوده و مقدمات ادامه‌ی کار را برایتان فراهم می‌کند ( اگر تصویر چاپ شده‌ی شما به خوبی اسکن نمی‌شود یا برای قرار گرفتن روی صفحه‌ی اسکنر خیلی بزرگ است، برای تهیه عکس از آن یک راه حل دیگر را در نظر بگیرید ).

در حالی که هر اسکنر متفاوت است، اما یک تصویر اسکن شده‌ی خوب کیفیتی با استاندارد جهانی دارد. وضوح خوب را تهیه کرده تا از خروجی پرونده در اندازه ایده آل اطمینان حاصل کنید.

عملیات ترمیم خوب با تنظیمات اسکنر مناسب شروع می‌شود. دقت کنید که وضوح تصویر را بر اساس اندازه تصویر تنظیم کنید. اسکن 300dpi یک فایل تصویری با نسبت یک به یک ایجاد می‌کند، در حالی که یک اسکن با رزولوشن 600، 1200 یا حتی 2400dpi باعث افزایش چشمگیر اندازه تصویر می‌شود.

با استفاده از رزولوشن 300dpi به عنوان پیش فرض، می‌توانید وضوح مناسبی را برای هر اسکن داشته باشید. چاپ 8 × 10 اینچی اسکن شده در رزولوشن 300dpi، پرونده‌ای را تولید می‌کند که در کل سایزی برابر 3000 در 2400 دارد، و خود این باعث می شود سایز 8 × 10 برای بازسازی و ترمیم عکس‌های قدیمی خوب باشد. با این حال، چاپ سایز کوچکتر مانند چاپ 4 × 6 اینچی نیز ممکن است از یک اسکن با وضوح بالاتر برای چاپ بزرگتر بهره ببرد. با دو برابر کردن رزولوشن و رساندن آن به 600dpi ابعاد فیزیکی به به دو برابر سایز واقعی، یعنی 8 × 12 اینچ با رزولوشن 300dpi خواهد رسید. برای اطمینان از حداکثر کیفیت و امکان بزرگنمایی، چاپ حتی کوچکتر را در رزولوشن 1200dpi یا بیشتر در نظر بگیرید.

در پرتره‌ی بسیار قدیمی و عتیقه‌ای که در اینجا نشان داده شده است، سایز اصلی تصویر چاپ شده فقط 3.5 اینچ است، اما من آن را با رزولوشن 2400dpi اسکن کرده‌ام، که آن را تا سایز 28 اینچ، برای رزولوشن استاندارد 300dpi بزرگ می‌کند. این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا جزئیات بیشتری را به دست آورده و ریزترین خراش‌ها و مشکلات را بتوانید مشاهده کرده و از بین ببرید.

در مورد سایر تنظیمات اسکنر، فرمت TIFF را برای حداکثر کیفیت تصویر انتخاب کنید و از ابزار برش برای تعیین منطقه مورد بررسی استفاده کنید.

اسکن رنگی حتی برای تصاویر سیاه و سفید ممکن است بهترین راه حل باشد، چرا که اطلاعات رنگی هر چند اندک، می‌تواند برای بازگرداندن دقیق‌تر رنگ‌ها یا برای از بین بردن هر چه بیشتر شکاف‌ها و شکستگی‌های عکس به شما کمک کند. در غیر این صورت یک تصویر سیاه و سفید هم مناسب خواهد بود. اگر اسکنر شما ویژگی تنظیم رنگ یا ترمیم خودکار را ارائه می‌دهد، آن را نیز می‌توانید امتحان کنید. اما اگر نتایج به نظر می‌رسد که خیلی ایده آل نیست، این تنظیمات را خاموش کرده و تصمیم بگیرید که تمام تنظیمات لازم رنگ را در فتوشاپ، خودتان به صورت دستی انجام دهید.

بازیابی و ترمیم عکس‌های قدیمی : ترمیم آسیب‌های دیداری

عکاسان همیشه در جستجوی میانبرهایی برای استفاده از حالت‌های خودکار هستند، اما در بیشتر موارد بهترین نتیجه بدون اعمال تنظیمات به صورت دستی حاصل نمی‌شود. اما در عکس‌های قدیمی می‌توانید به وضوح مشاهده کنید که گرد و غبار، زباله‌ها و آسیب‌هایی که بسیاری از عکس‌های قدیمی را از بین می‌برد، وجود دارد.

یک عکس خانوادگی عتیقه که نیاز به یک تعمیر اساسی دارد.

بهترین راه برای ترمیم چنین آسیب‌هایی، باز کردن تصویر در فتوشاپ و بزرگنمایی آن به فواصلی بسیار نزدیک است. سپس برای از بین بردن چین و چروک‌ها، لکه‌ها و برآمدگی، از ابزارهایی مانند clone stamp، spot healing brush، patch tool و content-aware fill استفاده کنید. این خسته کننده‌ترین و وقت گیرترین بخش فرآیند بازیابی و ترمیم عکس‌های قدیمی است، اما همچنین یکی از مواردی است که می‌تواند یک چاپ قدیمی نابود شده را کاملا طبیعی و بدون مشکل نشان دهد.

با صورت شروع کرده و از آنجا کار را آغاز کنید. از آنجا که چهره‌ها مرکز توجه هستند، آنها لیاقت بیشترین بازیابی و ترمیم را دارند. بهترین راه این است که سعی کنید کمترین میزان لکه درون صورت باقی بماند و در عین حال طبیعی بودن خود را از دست ندهد، برای همین می‌توانید از رنگ بندی سایر نقاط پوست استفاده کنید.

spot-healing brush برای ترمیم لکه‌های کوچک ایده آل است. قطر براش را تنظیم کنید تا از بسیاری نقاطی که برای آن هدف دارید، به راحتی بزرگتر باشد اما خیلی بزرگتر نباشد. با استفاده از نوع براش، انتخاب بین content-aware، create texture و proximity match را آزمایش کنید تا ببینید بهترین نتیجه را با کدام یک می‌توانید به دست بیاورید.

 

به طور کلی، من می‌دانم که content-aware در این نوع تعمیر بهترین عملکرد را دارد، و در واقع در اکثر مواقع بهترین راه برای بازیابی و ترمیم عکس‌های قدیمی است.

در بعضی موارد، spot-healing brush باعث ایجاد لکه‌های تار می‌شود. اینها تقریباً به اندازه آسیب اصلی قابل تحمل هستند، بنابراین در عوض برای کپی کردن یک ناحیه از تصویر روی دیگری، به ابزار clone-stamp بروید. برای استفاده از آن، دوباره یک قطر برس را کمی بزرگتر از مناطقی که در حال تعمیر هستند تنظیم کنید و با کلیک ( یا استفاده از چندین کلیک ) بر روی یک منطقه مشابه، جزئیات را ترمیم کنید. در این مرحله باید آن بخشی سالم که شبیه به منطقه‌ی خراب بوده را انتخاب کنید و آن را کپی کنید.

من عموماً یک براش نرم و یک براش با شفافیت 100٪ را ترجیح می‌دهم، چرا که این به طور کلی یکپارچه‌تر با محیط اطراف هماهنگ می‌شود. من همچنین به طور مرتب از کنترل میزان محو شدن براش استفاده می‌کنم تا ویرایش بیش از حد تهاجمی را برگردانم.

برای تغییر اندازه، شکل و سختی براش، بر روی تصویر کلیک راست کنید تا همه چیز در کادری مشخص باز شده و راحت‌تر در دسترس شما باشند.

ابزار clone-stamp نیز به ویژه برای ترمیم مناطقی با اشکال، بافت‌ها یا الگوهای مشخص بسیار مناسب است. برای مثال، در مواقعی یک خط کوچک در منطقه‌ای از تصویر قرار دارد که باید از بین برود. ابزار clone-stamp با لبه‌های سخت در اینجا برتری دارد، در حالی که به طور معمول براش رایجی نیست.

ابزاری دیگر که بسیار مناسب در زمینه ترمیم و بازسازی عکس‌های قدیمی کار می‌کند، ابزار patch است. این می‌تواند برای گرفتن یک نقطه و جایگزین کردن آن در جای دیگر باشد. به ویژه برای رفع شلوغی زیاد پس زمینه یا لباس مفید است. برای استفاده از آن، بر روی ابزار patch ( که در زیر spot healing brush قرار دارد ) کلیک کرده و اطمینان حاصل کنید که در نوار گزینه ” content aware ” تنظیم شده است، سپس بر روی آن کلیک کنید و یک انتخاب را در اطراف منطقه ترمیم پیدا کرده انتخاب کنید.

ترمیم عکس‌های قدیمی
ابزار patch tool می‌تواند لکه‌های بزرگ را تعمیر کرده و پوشش دهد.

سپس، در داخل محل انتخاب شده کلیک کرده و به قسمت تصویری که می‌خواهید جایگزین کنید، بکشید. این مانند همان براشی است که می‌تواند یک منطقه را با جای دیگر تصویر ترکیب کند. برای قسمت‌های زیادی از پس زمینه در این پرتره قدیمی، ابزار Patch به راحتی استفاده شده و در حین انجام تعمیرات موثر، روند کار را سرعت می‌بخشد.

روش دیگری که دوست دارم برای مواقعی که اصلاحات کمی بزرگتر داشته باشم از آن استفاده کنم، ابزار content-aware fill است. برای استفاده از آن، یک انتخاب را انجام دهید و سپس از منوی ویرایش Content-Aware Fill را انتخاب کنید تا کادری باز شود، که امکان تنظیمات مربوط به ترمیم و پر کردن را فراهم می‌کند، اما تنظیمات پیش فرض مکان خوبی برای شروع است.

به یاد داشته باشید که با همه این ابزارها، وقتی صحبت از بین بردن لکه‌ها و پاکسازی عمومی صورت می‌گیرد، لازم نیست بار اول کامل باشد. همیشه می‌توانید در مراحل بعدی با استفاده از تکنیک‌های بیشتر، جزئیات کوچکتر و ظریف‌تری را بپوشانید. با این حال، برای مبتدیان این مهم است که وقت خود را صرف کنید و بزرگترین و چشمگیرترین لکه‌ها را از بین ببرید.

بعد از گذشت چند ساعت ترمیم، این میراث خانوادگی تقریباً به حالت اولیه خود باز می‌گردد.

ترمیم بخش‌های کنده شده در عکس‌های قدیمی

اگر عکس شما متاسفانه از شکاف یا سوراخ بزرگی آسیب دیده است، مانند گوشه گمشده در تصویر زیر، شما باید برخی از تکنیک‌های بازسازی را روی آن انجام دهید. هر چه خلأ بزرگتر باشد و جزئیات بیشتری در اطراف آن وجود داشته باشد، بازسازی پیچیده‌تر خواهد بود. مطمئناً می‌توانید با استفاده از پوشش تقریبی نسبت به سایر نقاط عکس تا حداکثر میزان ممکن آن را پوشش دهید. اما اگر خوش شانس باشید، منطقه گمشده در پس زمینه باشد، یا تکه‌ای از لباس که حداقل قابل کنترل باشد.

این عکس قدیمی بخش بزرگی از گوشه‌ی خود را از دست داده است، اما نکته‌ی خوب این است که منطقه‌ی مناسبی از بین رفته و به سادگی می‌توان آن را ترمیم و بازسازی کرد.

برای شروع، محلی را انتخاب کنید که مناسب برای پر کردن خلاء باشد. اگر در حال جایگزینی بخشی با رنگ مخصوص هستید، از بخش دیگری برای پر کردن آن استفاده کنید که همرنگ بوده و یا به آن نزدیک باشد. اگر بخشی از یک لباس را تعویض می‌کنید، قسمت دیگری از همان را انتخاب کنید. انتخاب را بر روی یک لایه جدید کپی کنید، آن را بیش از شکاف به مکان خود منتقل کنید و از چرخش، تغییر اندازه و شکل دادن عنصر برای چرخش مناسب، روی سوراخ از ابزار Transform ( که در زیر منوی Edit یافت می‌شود ) استفاده کنید. سپس از ابزار Patch استفاده کنید ( مطمئن شوید که آن را بر روی لبه‌های لکه دار محتویات Content-Aware و Sample All Layers تنظیم کرده‌اید ) تا بتوانید یکپارچه در پس زمینه مخلوط شوید. این کار به طور کلی عمل بسیار خوبی در نرم کردن لبه‌های سخت است.

 

برای ترمیم تکه‌ی گم شده، ابتدا یک بخش مناسب را انتخاب کنید.
آموزش ترمیم عکس‌های قدیمی
با استفاده از تکنیک نمونه برداری، آن را به جای دیگر منتقل کرده و سوراخ را پوشش دهید.

راه دیگر برای پر کردن شکاف‌های موجود در تصویر با استفاده از ابزار Paint Bucket است. این روش به بهترین شکل کار می‌کند، اگر شما در حال تعمیر بخشی از تصویر بدون تغییر زیادی در شکل، بافت و جزئیات باشید.

برای استفاده از آن، با استفاده از ابزار lasso، بخشی را در اطراف خلاء ایجاد کنید، سپس Paint Bucket را فعال کرده و option-click ( یا alt-click ) را انتخاب کنید تا یک رنگ مناسب را از یک منطقه نزدیک تصویر به دست بیاورید. در داخل انتخاب کلیک کنید تا با رنگ انتخاب شده پر شود، سپس دوباره به ابزار پچ تغییر دهید. اطمینان حاصل کنید که هنوز در نوار گزینه تنظیم شده است ( اگر نوار گزینه‌ها به طور پیش فرض در بالای پنجره فتوشاپ نشان داده نشده است، آن را در زیر منوی Window با کلیک روی گزینه‌ها روشن کنید تا یک علامت ظاهر شود. سپس، مانند قبل کلیک کنید و بکشید تا یک منطقه مناسب در این نزدیکی برای پر کردن انتخاب کنید. آن را در بافت پچ قرار داده و با رنگ از قبل ایجاد شده مخلوط کنید. ).

این سوراخ ترمیم شده و سایر بازسازی‌ها، نظیر لکه گیری و تنظیم رنگ نیز انجام شده است و در آخر تصویر نهایی را مشاهده می‌کنید که نتیجه‌ی بسیار خوبی داشته است.

بازیابی دقیق رنگ

در حالی که عکس‌های سیاه و سفید بسیار قدیمی نسبت به محو شدن، بیشتر از عکس‌های رنگی مستعد آسیب هستند، اما عکس‌های رنگی معمولاً به نوع دیگری از ترمیم نیاز دارند. حتی در شرایط ایده آل ذخیره می‌شود، رنگ‌های ارگانیک در چاپ‌ها به سادگی از بین می‌روند و باعث تغییر رنگ می‌شوند. نه تنها رنگ‌ها به طور معمول چندان پر رنگ و پر جنب و جوش نیستند، بلکه تغییر آنها به رنگ‌های قرمز، آبی یا رنگ‌های دیگر نیز رخ می‌دهد. در حالی که کار با تعمیرات رنگ بعضی اوقات می‌تواند نا امید کننده باشد، اما همچنین می‌تواند یکی از ساده‌ترین راه حل‌ها نیز باشد، چرا که کنتراست اتوماتیک و کنترل رنگ‌های فتوشاپ می‌توانند مسیری طولانی را برای زیباتر شدن عکس‌های رنگی محو کنند.

این عکس خانوادگی قدیمی نیاز به بازسازی دارد، اما نه برای لکه گیری یا اصلاح چین و چروک، بلکه به دلیل از بین رفتن و محو شدن رنگ‌های آن.

ساده ترین مشکل Auto Color است که در زیر منوی Image یافت می‌شود. روی آن کلیک کنید، و منتظر باشید تا خود فتوشاپ صحنه را تجزیه و تحلیل کند، خود نرم افزار تلاش می‌کند تعادل رنگ را اصلاح کند. در بهترین حالت، این تعمیر عالی به نظر می‌رسد و تمام چیزهایی که لازم است را به شما می‌دهد. با این وجود، در بدترین حالت، وحشتناک به نظر می‌رسد و باید سریعاً از بین برود ( از دستور Ctrl + Z استفاده کنید ! ). بیشتر اوقات، این کار باعث بهبودی می‌شود و نیاز به تنظیم بیشتر دستی توسط چشم انسان نیست.

 

توجه داشته باشید که در تصویری مانند نمونه نشان داده شده در اینجا، پس زمینه سفید اسکنر توسط فتوشاپ تعبیر می‌شود تا سطح سفید در تصویر باشد. بنابراین، برای ایجاد دقیق‌تر تنظیمات اتوماتیک، فقط قسمت تصویر اصلی را بدون پس زمینه اسکنر سفید انتخاب کنید. با این روش فتوشاپ فقط رنگ و کنتراست را تنها بر روی چاپ ایجاد می‌کند.

برای اینکه تصویر به خوبی توسط فتوشاپ شناسایی شده و رنگ بندی لازم را دریافت کند، ابتدا لازم است کادر خود عکس را مشخص کرده و آن را از سایر بخش‌های اسکن شده جدا کنید.

برای قرار دادن لایه‌های رنگی روی تصویر، از لایه‌های رنگ تراز سفیدی و تنظیمات رنگ یا اشباع استفاده کنید. برای جابجایی‌های ساده، تعادل رنگ راهی آسان برای تنظیم اسلایدها برای اضافه کردن یا کم کردن از یک رنگ کلی است. برای کنترل بیشتر، تنظیمات Hue / Saturation را امتحان کنید و با انتخاب Properties، رنگ و اشباع کلی در صحنه را تغییر دهید، یا به یکی از رنگ‌های فردی ( reds, yellows, greens, cyans, blues, magentas ) تغییر دهید. همچنین لازم است اشباع و درخشندگی هر رنگ خاص موجود در صحنه را نیز تنظیم کنید. به عنوان مثال، برای از بین بردن رنگ سرخابی، نوار لغزنده اشباع رنگ سرخابی را پایین بیاورید. اگر دقیقاً مطمئن نیستید چه اسلایدری بهتر عمل می‌کند، بر روی نماد انگشت موجود در پالت Properties کلیک کنید تا سپس روی هر رنگی در صحنه کلیک کرده و بتوانید آن را بکشید تا فقط همان رنگ تغییر کند.

ترمیم عکس‌های قدیمی
اکثرا تنظیمات خودکار فتوشاپ خوب کار می‌کند، اما برای اعمال تنظیمات بیشتر و دقیق‌تر می‌توانید از پنل Curves استفاده کنید.

نتیجه‌ی نهایی ترمیم و بازسازی عکس‌های قدیمی

اکنون تصویر باید کامل شده به نظر بیاید. برای تنظیمات پایانی، کنتراست را با یک لایه تنظیم Curves در نظر بگیرید، خواه با یک تصویر رنگی یا تصویر سیاه و سفید کار می‌کنید. هنگامی که پالت Properties باز می‌شود ( پس از کلیک بر روی آیکون لایه تنظیم Curves در پالت Adjustments )، روی چشم مشکی در بالای پنجره کلیک کنید. سپس بر روی تاریک‌ترین منطقه صحنه کلیک کنید تا به فتوشاپ بگویید این تن رنگی باید سیاه باشد. سپس چشم نقطه سفید را انتخاب کرده و بر روی سبک‌ترین قسمت صحنه کلیک کنید تا نقطه سفید را تنظیم کنید. این همچنین به از بین بردن برخی از رنگ‌های غلط نیز کمک می‌کند، و اگر این تنظیمات بیش از حد سنگین به نظر برسند، به سادگی می‌توانید لایه‌ی مربوط به آنها را تغییر داده یا حذف کنید.

آموزش ترمیم عکس‌های قدیمی
برای کمک به شفاف سازی تصویری که در مرحله اول کاملاً فوکوس شده نبود، تصویر اصلاح شده از رنگ را بر روی یک لایه جدید کپی کرده و از فیلتر High Pass استفاده کنید تا نقشه‌ای از لبه‌های کنتراست در صحنه را داشته باشید، سپس حالت Blend Modes را تغییر دهید و آن را روی Overlay قرار دهید. شارپ شدن بیش از حد باعث افزایش نویز و سایر موارد در چاپ می‌شود، بنابراین بهتر است آن را لطیف نگه دارید و از شارپ کردن بی مورد خود داری به عمل بیاورید.

اگر تصویر به شارپ کردن نیاز دارد، یک لایه high pass را امتحان کنید. تصویر را در یک لایه جدید کپی کرده و سپس Filter> Other> High Pass را دنبال کنید. از نوار لغزنده استفاده کنید که به نظر می‌رسد وضوح بدست آمده را به سمت بالا یا پایین تغییر دهد، بر اساس آن لبه‌ها در پیش نمایش قابل مشاهده می‌باشند. به منظور جلوگیری از تشدید بیش از حد جزئیات، حداقل جزئیات را مشاهده می‌کنید، برای تأیید فیلتر، OK را کلیک کنید، سپس Blend Mode این لایه را به Overlay تغییر دهید. این کار قسمت‌های خاکستری لایه را پنهان می‌کند و لبه‌ها را کاملاً شارپ نشان می‌دهد.

ترمیم عکس‌های قدیمی
تصویر نهایی، با اصلاح رنگ و شارپنس. اعمال تنظیماتی برای پوشش لکه‌ها یا از بین بردن خرابی در این عکس لازم نبود.