loggg
دسته بندی ها
سبد خرید خالیست

بازار کار و آینده شغلی رشته گرافیک در ایران

یکی از رشته های جذاب و پرطرفدار هنر، رشته گرافیک است. علاقه مندان به این رشته از دو طریق هنرستان و کنکور هنر می توانند وارد این رشته شوند. اگر شما هم علاقه مند به این رشته هستید، خوب است این مطلب را تا انتها مطالعه کنید تا بیشتر درباره بازار کار و آینده شغلی رشته گرافیک در ایران آشنا شوید.

 

بازار کار و آینده شغلی رشته گرافیک در ایران

توانایی های موردنیاز برای ورود به رشته گرافیک

بیشتر افراد تا صحبت از طراح گرافیک می شود، در ذهنشان فردی آرام و مدام در حال طراحی تصور می کنند. طراحان گرافیک شخصیت متمایز از سایر افراد دارند. این افراد بسیار دارای ذوق هنری و خلاقیت هستند. برخلاف تصور مردم جامعه، طراحان گرافیک اغلب افرادی ماجراجو، برونگرا، مشتاق، با اعتماد به نفس و قاطع هستند. بخش بزرگی از کار یک طراح گرافیک و توجه به نیازهای مشتری است. برای درک و مدیریت انتظارات و انتقادات مشتری ، مهارت های ارتباطی بسیار خوبی لازم است.

 

 

برای اینکه یک طراح گرافیک باشید لازم نیست که یک هنرمند شگفت انگیز باشید، اما باید بتوانید طرح ها و نقاشی های اساسی را روی کاغذ رسم کنید.

 

 

ماهیت رشته گرافیک

طراحی گرافیک به عنوان طراحی ارتباطات نیز شناخته می شود. طراحان گرافیک تصاویر بصری را با استفاده از قلم و کاغذ، و یا نرم افزارهای رایانه ای ایجاد می کنند. این طراحان از محیط اطراف ایده می گیرند تا بتوانند آثاری برای آگاهی دادن یا جذب مشتری خلق کنند. این رشته به در دو مقطع کاردانی و کارشناسی پیوسته ارائه می شود. افراد علاقه مند به این رشته می توانند در هنرستان وارد این رشته شوند و بعد از قبولی در کنکور فنی و حرفه ای، وارد مقطع کاردانی شوند. این افراد بعد از اتمام مقطع کاردانی وارد مقطع کارشناسی ناپیوسته این رشته می شوند.

 

راه دیگر برای ورود به رشته گرافیک، شرکت در کنکور هنر است. کنکور هنر با کنکور فنی و حرفه ای تفاوت دارد. داوطلبان با شرکت در کنکور هنر بر اساس وضعیت خود، رتبه و در نظر گرفتن دیگر شرایط می توانند نسبت به انتخاب این رشته در مقطع کارشناسی و کاردانی اقدام کنند. البته به نفع شما است که در مقطع کارشناسی پیوسته قبول شوید.

 

 uuuu

بازار کار و آینده شغلی رشته گرافیک در ایران

آشنایی و آگاهی از وضعیت بازار کار هر رشته برای هر داوطلب امری بسیار ضروری است. رشته گرافیک یکی از رشته های پرکاربرد در جامعه امروزه به حساب می آید و کمتر شرکتی است که برای انجام تبلیغات، طراحی سایت، طراحی عکس های شبکه اجتمائی و … نیاز به گرافیست نداشته باشد. این افراد از زمانی که وارد این رشته می شود، اگر مهارت های نرم افزاری خودشان را افزایش دهند و روی نرم افزهای مرتبط با رشته خودشان مانند فتوشاپ، افترافکت و … تسلط کافی پیدا کنند، در همان دوران دانشجویی می توانند کار داشته باشند و برای خودشان درآمد کسب کنند. فارغ التحصیلان این رشته هیچ نگرانی برای ورود به بازار کار نداشته باشند.

 

وظایف کاری گرافیست

در این قسمت به برخی از وظایف کاری این افراد می پردازیم.

 

ایجاد طرح های اولیه کار برای نشان دادن به مشتری

انجام دادن کار با توجه به بودجه و زمان اختصاص یافته به آن

انتخاب کردن بهترین و مناسب ترین روش ها ، مواد و سبک متناسب با سفارش مشتری

صحبت درباره نیازها و خواسته های مشتری و مشخص کردن ویژگی های سفارش او

استفاده از نرم افزارهای تخصصی کامپیوتری برای آماده کردن طرح ها

تولید نسخه نهایی با رعایت کردن ویژگی های دقیق نوشتاری ، اندازه ، رنگ

 

 

معرفی دروس رشته گرافیک در مقطع کاردانی

دروس عمومی در مقطع کاردانی

زبان خارجه عمومی، آشنایی با فرهنگ دفاع مقدس، آینن زندگی، تربیت بدنی 1، زبان فارسی، دانش خانواده، اندیشه اسلامی، کارآفرینی.

 

دروس پایه در مقطع کاردانی

ریاضی عمومی، فیزیک نور، آز فیزیک

 

دروس اصلی در مقطع کاردانی

شناخت هنر گرافیک 1، هندسه نقوش سنتی، شناخت هنر گرافیک 2، ترسیمات هندسی، روش تحقیق، تجزیه و تحلیل آثار گرافیکی، ارتباطات و تبلیغات، چاپ ماشینی.

 

دروس تخصصی در مقطع کاردانی

کارگاه صفحه آرایی، تصویر سازی، چاپ سیلک اسکرین، طراحی 5، کامپیوتر گرافیک 1، تکنولوژی و کارگاه گرافیک 1، کاربرد خط در گرافیک، طراحی 6، کامپیوتر گرافیک 2، تکنولوژی و کارگاه گرافیک 2، طراحی تحلیلی.

 

معرفی دروس رشته گرافیک در مقطع کارشناسی ناپیوسته

دروس عمومی در مقطع کارشناسی ناپیوسته

تاریخ اسلام، تربیت بدنی 2، معارف اسلامی 2، انقلاب اسلامی و ریشه های آن، متون اسلامی (تفسیر موضوعی قرآن).

 

دروس پایه در مقطع کارشناسی ناپیوسته

کارگاه طراحی، تکنیک های عکاسی، روش تحقیق، مبانی گرافیک، کارگاه رنگ.

 

دروس اصلی در مقطع کارشناسی ناپیوسته

کارگاه گرافیک رایانه 1، کارگاه چاپ دستی، گارگاه صفحه آرایی، کارگاه گرافیک رایانه 2، خواندن و درک مفاهیم زبان انگلیسی، چاپ های ماشینی، بازاریابی و ارتباطات، کارگاه گرافیک رایانه 3، کارگاه گرافیک رایانه4.

 

دروس تخصصی در مقطع کارشناسی ناپیوسته

طراحی تکمیلی، متون تخصصی زبان انگلیسی، تاریخچه تصویرسازی، طراحی تخصصی تصویرسازی، بازسازی آثار مشاهیر تصویرسازی، تصویرسازی تبلیغاتی، تصویرسازی شعر و متن، تصویرسازی کتاب های درسی، تصویرسازی جراید، پروژه نهایی.

 

دروس اختیاری در مقطع کارشناسی ناپیوسته

هنر در دنیای کودکان، عکاسی دیجیتال

 

وضعیت ادامه تحصیل در رشته گرافیک در مقاطع بالاتر

این رشته در حال حاظر در ایران تنها تا مقطع کارشناسی ارشد ارائه می شود.

دانشگاه های برتر رشته گرافیک در ایران

براساس اطلاعات موجود در دفترچه سال 99 منتشر شده در سایت سازمان سنجش این رشته در آﻣﻮزﺷﻜﺪه ﻓﻨﻲ و ﺣﺮﻓﻪ اي دﺧﺘﺮان آﻣﻞ-ﺗﻮﺣﻴد، آﻣﻮزﺷﻜﺪه ﻓﻨﻲ و ﺣﺮﻓﻪ اي دﺧﺘﺮان ﺑﺠﻨﻮرد -اﺳﻼﻣﻲ اﻧﻘﻼب، آﻣﻮزﺷﻜﺪه ﻓﻨﻲ و ﺣﺮﻓﻪ اي دﺧﺘﺮان ﺧﻮاﻧﺴﺎر، آﻣﻮزﺷﻜﺪه ﻓﻨﻲ و ﺣﺮﻓﻪ اي دﺧﺘﺮان ﺳﻨﻨﺪج، آﻣﻮزﺷﻜﺪه ﻓﻨﻲ و ﺣﺮﻓﻪ اي دﺧﺘﺮان ﺳﻴﺮﺟﺎن، آﻣﻮزﺷﻜﺪه ﻓﻨﻲ و ﺣﺮﻓﻪ اي دﺧﺘﺮان ﻗﻢ، آﻣﻮزﺷﻜﺪه ﻓﻨﻲ و ﺣﺮﻓﻪ اي دﺧﺘﺮان ﻣﻴﺒﺪ، داﻧﺸﻜﺪه ﻓﻨﻲ و ﺣﺮﻓﻪ اي ﭘﺴﺮان ﺷﻤﺎره ﻳﻚ ﺗﻬﺮان  -اﺳﻼمی، داﻧﺸﻜﺪه ﻓﻨﻲ و ﺣﺮﻓﻪ اي  دﺧﺘﺮان ﺗﻬﺮان-ﺷﺮﻳﻌﺘﻲ ارائه می شود.

 

بازار کار و آینده شغلی رشته گرافیک در دنیا

طراحی گرافیک یک حرفه عالی برای افرادی است که متفکران خلاق هستند و از هنر ، فناوری و ارتباطات لذت می برند. نیازهای طراحی در هر صنعتی وجود دارد، بنابراین طراحان گرافیک فرصت های زیادی برای انجام طیف وسیعی از پروژه های جدید و هیجان انگیز دارند. این نیز می تواند یک حرفه بسیار پربار باشد ، زیرا طراحان گرافیک می توانند تاثیر آثار خود را در دنیای واقعی مشاهده کنند.

 

طراحی گرافیک یک ابزار مهم بازاریابی است و طراحی خوب سبب ایجاد ارزش افزوه به محصول می شود. با این حال ، تقاضا برای طراحان گرافیک بسته به صنعت متفاوت است. دفتر آمار کار ایالات متحده گزارش می دهد که فرصت های شغلی طراحان گرافیک در صنعت نشر رو به کاهش است. با این حال ، در طراحی سیستم های کامپیوتری و خدمات مربوطه ، انتظار می رود با ادامه حضور بیشتر شرکت های دیجیتالی ، نیاز به طراحان گرافیک افزایش یابد.

 

در نارپیک بخوانید:بهترین نرم افزار موشن گرافیک برای مبتدیان

همچنین فرصت های زیادی برای طراحان گرافیک وجود دارد تا در زمینه های دیگر طراحی نیز فعالیت کنند. طراحان گرافیک دارای مهارت های قابل انتقال بسیاری هستند که می توانند به سایر شرکت ها در حوزه هایی مانند طراحی UX/UI یا توسعه وب کمک کنند. کشورهایی مانند کانادا، ترکیه، استرالیا و اتریش از بهترین کشورها برای مهاجرت گرافیست ها به حساب می آیند. اما بهتر هست برای مهاجرت به هر کشور از طریق این شغل از یک آژانس مهاجرتی نیز مشورت و راهنمایی بگیرید.

 

درآمد و حقوق رشته گرافیک در دنیا

میزان درآمد هر شغلی در هر کشوری بستگی به خیلی عوامل، به ویژه سطح تخصص و سابقه کاری دارد. براساس آخرین اطلاعات موجود در سایت payscale میانگین حقوق سالانه طراح گرافیک در ایالات متحده 46,531 دلار، متوسط حقوق سالانه طراح UX در ایالات متحده 74،679 دلار، متوسط حقوق سالانه طراحی گرافیک – وب در ایالات متحده 48,649 دلار است. شما با مراجعه به لینک www.payscale.com میتوانید حقوق فرصت های شغلی حوزه گرافیک را در کشور دلخواه ببینید.

 

دانشگاه های برتر رشته گرافیک در دنیا

انستیتوی پرت، مدرسه هنر شیکاگو، مدرسه هنر گلاسکو، دانشگاه آلتو، پلی تکنیک میلان، انستیتوی تکنولوژی ماساچوست ( راهنمای کامل اپلای در مؤسسه فناوری ماساچوست ) ، دانشگاه رود آیلند، مدرسه طراحی پارسونز، دانشگاه هنر لندن، دانشگاه سلطنتی هنر

 

بازار کار و آینده شغلی رشته گرافیک در ایران

فرصت های شغلی برای فارغ التحصیلان رشته گرافیک

این افرادی می توانند کارهایی مانند طراحی روی جلد کتاب، طراحی لولگو و آرم تجاری، طراحی پوستر، طراحی و صفحه آرایی روزنامه و مجلات را انجام دهند. همچنین حوزه هایی مانند آژانس های تبلیغاتی، انتشارات و چاپخانه های بزرگ، روزنامه ها و مجلات، برندهای تبلیغاتی، شرکت‌های چندرسانه‎‌ای، صدا و سیما و شرکت‌های حوزه رسانه، صنایع بسته‌بندی مشغول به کار شوند.

 

امروزه بیشترگرافیست ها ترجیح می دهند به طور کارمندی نباشند و به صورت دورکار همزمان برای بر روی چند پروژه کار می کنند. همچنین با گسترش فضاهای مجازی، تبلیغات نیاز به این افراد نیز بیشتر شده است. فارغ التحصیلان این رشته آینده شغلی خوبی دارند.

معرفی رشته طراحی گرافیک ؛ دروس، دانشگاه ها و بازارکار - رشدآپ

 

درآمد و حقوق رشته گرافیک در ایران

این افراد با توجه به اینکه در چه زمینه های مشغول باشند، کارمند باشند و یا تمام وقت کار کنند، میتوانند درآمد های متفاوتی داشته باشند. افرادی که به عنوان گرافیست در یک شرکت و یا آژانس تبلیغاتی مشغول به کار می شوند، معمولا حقوقی بر اساس وزارت کار دریافت می کنند و در صورتی که پروژه شرایطی مانند اضافه کاری و تعطیل کاری را داشته باشد، بر حقوقشان اضافه می شود. اما افرادی که به صورت فریلنسر کار می کنند و خودشان پروژه دریافت می کنند، طبق توافق خود با کارفرما حقوق دریافت می کنند و معمولا اگر این افراد زرنگ باشند و پشتکار داشته باشند، میتوانند درآمدی بیشتر از یک کارمند را کسب کنند. میانگین درآمد این افراد می تواند بین 2میلیون تا 5 میلیون باشد.